Youtube Kazanç Arttırma Yolları

Youtube Kazanç Arttırma Yolları

Merhaba değerli ziyaretçileri bugün sizlere youtube kazanç arttırma yollarını anlatacağız. Bildiğiniz üzere bir heves ile youtube kanalı açıyorsunuz fakat videolarınız ne kadarda izlense kazandığınız gelir çok az oluyor. Bunun sebebi nedir? Neden az kazanıyorsunuz? Daha fazla kazanmanız mümkün mü? sorularına yanıt arıyorsanız evet bu mümkündür. Diğer okuduğunuz her yerdeki boş veya saçma yorum ve mesajları bir kenara atıp bu yazımızı dikkatlice okuyunuz.

Youtube size neden ve nasıl para kazandırıyor ?

Youtube bir google servisidir. Insanlar firma veya ürünlerinin reklamlarını yapıp daha fazla hedef kitlesine ulaşmak ve ürünlerini satmak için google'nin adwords reklam ağına reklam veriyorlar. Bu sayede ürünlerini daha fazla insana ulaştırmak için google adwords reklamlarına para ödüyor, google bu reklamları arama motoru, mobil uygulamalarda ve youtube videolarında kullanıcıların görmesini sağlayıp reklam verene kazandırdığı gibi tıklama ve görüntüleme başına da paralarını almaktadır. Fakat bu reklamları daha fazla insana ulaştırmak için google adsense reklam kazanç ağını çıkartmıştır. Adsense ile para kazanmak isteyen website sahiplerine, mobil uygulama sahiplerine ve youtube kanalı olan youtuberlara, adwords reklamı verip para harcayan müşterilerinden gelen kazandığı parayı reklamları yayınlayan sizler ile paylaşıyor. Tabiki de en büyük payı google kazanırken kullanıcılara içeriklere ve TBM (tıklama başı maliyete) göre pay veriyor. Yani google sizlere bu sayede para kazandırmış oluyor.

Youtube Videolarından Daha Çok Kazanmak İçin Ne Yapmalıyım ?

Türkiye'de google adwords reklam veren firma veya şahıslar reklam bütçelerini TL olarak ödedikleri için sizlere az kazanç sağlamaktadır. Yani örnek vermek gerekirse bir reklam veren TBM (tıklama başı maliyete) 0,10 krş olarak bir ücret belirlediğinde ve bu reklam sizin youtube videonuz da çıkarak videonuzu izleyen kullanıcının ilgisini çekip tıkladığında google reklam verenden 0,10 krş ücret keserek belki bu paranın 0,01 krş gibi bir rakamını sizlere vermektedir. Bu örnek dahilinde 1000 kişi video reklamına tıklarsa sizin kazancınız 10 TL olacaktır. Düşünün videonuzu 1 milyon insan izledi ve içinden sadece 10.000 kişi bu reklama tıkladı sizin kazancınız 100 TL olacaktır. Yani o kadar emek verip 1 milyon izlenme sayısına ulaşıp 100 TL kazanmakta hiç mantıklı gelmez.

Peki neden TL kazanıyorsunuz ? Çünkü yayın diliniz Türkçe olduğu için google size TL olarak ödeme vermektedir. Kazançlarınızı çok arttırmak istiyorsanız youtube kanalınızda yayınladığınız videoların dilini ilk başta Almanca olarak tercih edebilirsiniz. Çünkü google adwords reklamları veren firmalar Almanya da Euro olarak reklam vermektedirler. Ortalama 1 Euro 3,5 TL olduğunu var sayarsak ve reklam verenin 0,30 Euro olarak reklamına TBM bütçesi ayarladığını var sayarsak bu seferde google size 0,01 Euro vermiş olsa TL bazına çevrilince sizinde kazancınız 0,03 TL olacaktır. Buda 10.000 tıklamaya size 100 TL yerine 300 TL kazandırır.

Yukarıda verdiğimiz sadece bir örnek olmakta ve Türk Lirasının değerinin düşük olduğunu var saydığımızda Türkçe dil içerikli yayınlardan çok bir kazanç beklemeyin. Kazancınızı arttırmak için Almanca - İngilizce dillerine ağırlık verip kazancınızı çok çok katlamanız mümkündür.

Şimdi şunu duyar gibiyim bende yabancı dil yok kardeşim ben nasıl yabancı dil içerikli video üreteyim? Sizin bilginiz olmayabilir fakat bilen birine ücret karşılığı veya kazançtan kar payı karşılığı anlaşarak bunu yapabilirsiniz. Türkçe dil içerikli videolardan çok kazanamassınız. Yabancı dillere yöneldiğinizde Dünya'ya açılırsınız daha çok izleme, daha çok abone ve daha çok kazanç elde edebilirsiniz. İyi kazançlar dileriz..