Instagram Hesabım Çalındı Ne Yapmalıyım?

Hesabım Çalındı Ne Yapmalıyım?

Günümüzde sosyal medya platformlarının artmasına paralel olarak sosyal medya korsanları da artış göstermiştir. Facebook, Instagram, Youtube, Twitter ve Snapchat hesapları saldırıya uğrayan başlıca hesaplar arasındadır.

Hesabımın Çalınmaması İçin Ne Yapabilirim?

Sosyal medya hesaplarının kötü niyetli kişilerin eline geçmemesi için gereken en önemli şey harf, rakam ve sembollerden oluşan, kuvvetli ve tahmin edilmesi güç bir şifre oluşturulmasıdır. Şifre oluştururken bilişim uzmanlarının önerdiği yöntem sevilen, akılda kalan bir cümlenin baş harflerinin kullanılması, hatırda kalacak sayılarla desteklenmesi şeklindedir. Örneğin; "bugün hava oldukça sıcak" cümlesinden "bhos1234!" şeklinde oluşturulacak şifre tahmin edilmesi oldukça güç bir şifre olacaktır. Bunun yanı sıra hesaba e-mail adresi ve cep telefonu bilgileri güvenlik bilgisi olarak kaydedilmelidir. Olası bir hesap çalınması durumunda e-mail veya telefona gelecek kodlar-linkler ile hesaba yeniden erişilmesi oldukça kolaydır.

Hesabım Çalındı Ne Yapmalıyım?

Hesap çalınmalarının en büyük nedeni güçsüz, kolay tahmin edilebilir bir şifre kullanılmasıdır. Eğer hesaba e-mail veya telefon kaydedilmişse sitelerin giriş kısmında yer alan "şifremi unuttum" butonuna tıklanarak hesaba kayıtlı e-mail veya telefon bilgileri girilir, gelen kod veya link açılarak hesabın asıl sahibi onaylanmış olur ve yeni şifre girilerek hesaba yeniden erişim sağlanır. E-mail veya telefon bilgilerinin doğru olmasına rağmen hatalı olduğuna dair bir uyarı alınıyorsa mutlaka ilgili sitelerin destek hatları ile iletişime geçilir.

Instagram'dan posta kutunuza gelen mailleri takip ederek bilgilerinizin değiştirilmiş olduğu maili bulmalısınız. Daha sonra mailin altında bunu yapanın ben olmadığını belirterek instagram'a bilgi iletmelisiniz. Bu bilgiyi ilettiğiniz zaman genelde hemen hesabınızı geri almanız çok basit olmaktadır. Sizi şifre değiştirme alanına göndererek hızlı bir şekilde hesabınıza tekrar ulaşabilmenizi sağlıyor.

Eğer bu tarz bir mail yok ise hesabınızı ilk açtığınız mail adresine ihtiyacınız vardır. Bu maile kurucu mail adı verilmekte olup instagram'a bu mail adresi ile mail gönderdiğiniz taktirde sizden bazı onaylar isteyecektir. Bu onayları tamamladıktan sonra kolay bir şekilde hesabınızı geri alabiliyorsunuz.

Unutmayın eğer herhangi bir şekilde bir kişiden hesap satın alsanız bile bu kurucu mailide almanız gereklidir. Aksi halde kurucu maili olmayan instagram hesaplarını kolay bir şekilde geri alabilmektedirler.