Instagram’daki Takipçi Sayısı Nasıl Arttırılır?

Kullanıcı sayısı her geçen gün artan Instagram’da kaliteli paylaşımların yanı sıra ilgi çekici içerikler paylaşmanız, takipçi sayınızı doğrudan etkileyecek ve size takipçi artışı olarak geri dönecektir. Düzenli ve ilginç içerikler girmenize rağmen takipçilerinizde artış yerine azalma görüyorsanız, durmalı ve hesabınızı gözden geçirmelisiniz.

Instagram Paylaşımlarındaki Eksikler Nasıl Tespit Edilir?

Hangi paylaşımlarınızın daha çok beğenilmesini istiyorsunuz ya da takipçilerinizde aradığınız kriterler var mı? Bu sorulara verecek cevabınız varsa, sorulacak ikinci soru şu olmalıdır: Hedef kitleme uygun paylaşımlar yapıyor muyum? İçeriklerim, belirlediğim takipçilerin ilgisini çekiyor mu?

Kendinize sürekli sorular sorarak, paylaşımlarınızı iyileştirebilir ve geliştirebilirsiniz. Ayrıca içeriklerinize yapılan yorumlar da son derece önemlidir. Size hızlı ve bedavaya geri dönüş imkanı sağlayan yorumlar ile takipçilerinizin ağzından birebir, hakkınızdaki fikirleri öğrenme şansını yakalarsınız. Yorumlar içeriklerin gelişmesi ve şekillenmesi için akıllıca kullanılmalıdır. Her sitede olduğu gibi Instagram’da da “ne verebilirim?” sorusu üzerine yoğunlaşılmalıdır. “Ben biliyorum, ben yapıyorum” şeklinde değil, “kullanıcılarım ne görmek isterdi?” sorusuna uygun paylaşımlar ile takipçi satın al sayısını artırmaya çalışılmalıdır.

Takipçilerimin Sayısını Nasıl Artırırım?

Öncelikle sağlam bir profiliniz var mı yok mu, ona bakın. Sizi en iyi anlatan kısa birkaç cümle kullanarak, takipçilerinizi etkilemeniz gerekir. Ziyaretçiler profilinize girdiğinde ilgilerini sabit tutmalısınız. Bunun için sizi en iyi anlatan bir profil fotoğrafı ve hakkınızda fikir sahibi olmalarını sağlayacak cümleler kullanabilirsiniz. Profilinizi beğenen ziyaretçiler, bundan arkadaşlarına bahsedecek ve onlar da size ziyarete geleceklerdir. Katlanarak artan bu trafiğin kalıcı olması için profil bilgileriniz muhakkak özgün olmalıdır.

Kullandığınız fontlar karmakarışık olmamalıdır. Unutmayın ki birden fazla şekilli font kullandığınızda, ziyaretçilerin dikkati dağılır ve ne amaçla sayfanızda olduklarını unutabilirler. Tek bir yazı tipi ile dikkatleri üzerinize çekin. İlle de farklılık olsun diyorsanız, aynı fontun kalın, eğik ya da çizgili hallerini tercih edebilirsiniz.

Fotoğrafların altına koyduğunuz başlıkları mümkün olduğunca sade ve kısa yazmaya dikkat edin. Ziyaretçiler sayfanıza geldiğinde, fotoğraflara baktıktan sonra altındaki açıklamaları okurlar. Anlamsız ve boş şeyler yazarsanız dikkatlerini çekemezsiniz ve sayfanızdan ayrılma oranları hayli yüksek olur. Fakat etkili birkaç cümle ile süsleyebileceğiniz fotoğraflar, ziyaretçiler tarafından paylaşılabilir, bu da yeni takipçi oluşması için önemli bir zemin desteği sağlar.

İçerik paylaşırken istikrarlı olmaya muhakkak özen gösterin. Günlerce paylaşım yapmayın bir güne bir haftalık paylaşım sığdırırsanız, ziyaretçilerinizin gözündeki güveniniz sarsılabilir. Az ve öz mantığı ile hareket ederek her gün düzenli bir şekilde kısa da olsa içerik girmeye dikkat edin.

İçeriklerinizin cinsine önem verin. Her kullanıcı her paylaşımı sevmeyebilir. Bir süre hangi paylaşımları hangi tür grubun daha çok takip ettiğini gözlemleyin ve paylaşımlarınızı bu yönde geliştirin.

Fotoğraf, video ya da içerik paylaşımlarınızda mümkün olduğunca tekrara düşmeyin. Bir kere paylaşılmış olan içeriği tekrar paylaşmak istediğinizde bunu daha özgün hale getirerek yeni bir şey paylaşırcasına görüntülemek için dikkat edin

Yorumlara önem verin. Yukarıda da dediğimiz gibi, paylaşımlarınıza yapılan yorumlar ve eleştiriler sizler için çok önemlidir. Ziyaretçi ile aranızda köprü görevi gören yorumlar ile paylaşımlarınızdaki geliştirilmesi gereken yerleri tespit edebilir, ziyaretçilerinizin sitenizde daha çok vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Paylaşımlardan memnun kalan ziyaretçi, bunu kendi sayfasına taşımak isteyecektir.

Kaliteli ve istikrarlı içerik, yorum değerlendirmesi, alt başlıklar, fontlar ve profil öğeleri tek tek incelenerek takipçi sayısının artışı sağlanmalıdır. Sadece bir alanda bile düzenleme yaparsanız, bu, diğer alanlara yansıyacak ve katlanarak size geri dönüş sağlayacaktır.