Çalınan Instagram Hesabımı Nasıl Kurtarabilirim?

Instagram hesabının çalınması ve başka birinin eline geçmesi, birçok Instagram kullanıcısının başına gelebilecek bir sorundur. En güncel bilgilere yer verdiğimiz yazımızda, “çalınan Instagram hesabımı nasıl kurtarabilirim?” sorusuna çözümler bulacağız.

Instagram Hesabım Nasıl Çalınmış Olabilir?

Instagram takipçi satın al hesabınızı kurtarma yöntemlerine geçmeden önce, hesabınızın nasıl çalınmış olabileceğini anlamanız gerekir. Buna neden olabilecek şeylerden biri, özellikle son dönemlerde sıkça karşılaşılan “hile”lerdir. Instagram hesabınızın bedavaya daha popüler hale getireceklerini vaat eden sahtekarlar, bu yöntem ile sizi sistemlerine çekmeye çalışıyorlar. Bunun için ilk adım olarak “Instagram ile giriş yap” ibaresini kullanırlar. Fakat, bu tamamen sahte ve çok sakıncalı bir yoldur, yani gerçek değil bir aldatmacadır.

Instagram giriş kısmı kopya edilerek oluşturulmuş sayfalar ile şifrelerinizi kolayca ele geçirebilen bu kötü niyetli kişilere asla güvenmeyin. Instagram şifreniz ile bu tür kişilerin attıkları linklere tıklayarak giriş yapmayın. Emin olduğunuz bağlantılarla hesabınıza girin.

Instagram hesabınızın çalınmasına ve kötü niyetlerce ele geçirilmesine neden olabilecek bir başka durum da 3. parti sakıncalı programlardır. Bu tür sahte yazılımlar, Instagram şifrenizin başka kişilerin eline geçmesine neden olabilir. Bu tür olaylar, iPhone türü cihazların 3. parti yazılımlarının yüklenmesini yasakladığı için, daha çok Android türü cihazlarda gerçekleşir. Sizin de telefonunuz Android ise, bu tür bir durumdan şüphelendiğiniz anda virüs programlarından birini yükleyip, kullanmaya başlayabilirsiniz.

Çalınan Instagram Hesabımı Nasıl Kurtarabilirim?

İnternet üzerinde bu sorun için onlarca çözüm anlatılmaktadır. Kiminin tarihine baktığımızda oldukça eski olduklarını, Instagram’a gelen yeniliklere karşın kendilerini güncellemediklerini görüyoruz. Instagram Destek Merkezi kendini yenilemiş durumda. Eskiden olduğu gibi artık Instagram.com bağlantısına tıklayarak şikayetlerimizi bildiremiyoruz, bunun yerine farklı yöntemler karşımıza sunuldu. Bunları sıralarsak;

Öncelikle Instagram uygulamasını açmak için ilgili ikona tıklayın. Hesap başkalarının eline geçtiği için giriş yapamayacak ve ana giriş ekranı ile karşılaşacaksınız.

Karşınıza gelen giriş ekranında, “giriş detaylarını unuttun mu? Giriş yapabilmek için yardım al” tercihine tıklıyoruz.

Başka bir ekran gelecek. Buradan, “hesabına eriş” kısmına tıklıyoruz ve “Kullanıcı adı veya e-posta ile giriş yap” seçeneğine tıklıyoruz.

Kullanıcı adınız ile giriş yapmanız mümkün olmayacaktır, çünkü hesabınızı çalan kişi büyük bir ihtimalle kullanıcı adınızı değiştirmiş olacaktır.

Hesabınızı bulamadık şeklinde bir ifade gelirse karşınıza, arkadaş listenizde olduğunu hatırladığınız kişilere mesaj atın. Takipçilerinize başka mecralardan ulaşmaya çalışın. Hesabınızın çalındığını bilmeyen arkadaşlarınız, sizin yeni kullanıcı adınızı görüntüleyebileceklerdir.

Değişen kullanıcı adınızı bulduktan sonra, az önceki işlemlerden “Kullanıcı adı veya e-posta adresi ile giriş yap” kısmına gelin ve yeni kullanıcı adınızı girin. “Sağ ok”u işaretleyip işleme devam edin.
Hesabınıza ulaştığınızda size olası birkaç seçenek sunulacaktır. Bunlardan hiçbirine erişim sağlayamıyorsanız, “daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?” ibaresine tıklayın.

Instagram beğeni satın al , bu aşamada, hesabın size ait olup olmadığını anlamak için bir takım sorular soracaktır. Bilgilerinizi doğru olarak girin.

Formu doldurma işlemi bittikten sonra Instagram’dan alacağınız cevabı bekleyin. Bu bekleme süresi genelde 1 ya da 2 gündür. Bu süre sonunda size dönüş yapılacak ve kayıt olurken kullandığınız e-mail adresine şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı adresi yollanacaktır.

Instagram Hesabımı Geri Aldıktan Sonra Ne Yapmalıyım?

Çalınan hesabınızı geri aldıktan sonra onu güvende tutabilmek ve bir daha böyle bir sorunla karşılaşmamak için, Instagram’ın “Two Factor Authentication (İki Aşamalı Kimlik Doğrulaması)” özelliğini kullanabilirsiniz. Böylece hesabınıza girişlerinizde telefonunuza SMS gelecek ve kontrolünüz dışındaki girişleri engellemiş olacaksınız.